بازاریابی پارتیزانی

عوامل کلیدی موفقیت در تبلیغات

در هر نوع تبلیغی، با استفاده از هر کانال بازاریابی و شامل هر نوع خلاقیتی (از جمله خلاقیت پارتیزانی) باید پیش از پیاده سازی در مجموعه ای از عوامل نمره قبولی دریافت کند. بازاریابی پارتیزانی (Guerrilla Marketing) به دلیل این که تعامل بیشتری با مخاطب برقرار می کند، با درجه بالاتری از حساسیت باید از این مراحل عبور کند. این مراحل عبارتند از:

آزمودن

آزمودن تبلیغات به کسب و کار کمک می کند تا بهترین نتیجه را از سرمایه گذاری خود دریافت نماید که به معنای فروش بیشتر و درصورت مدیریت درست سود بیشتر خواهد بود. برخی روش های آزمودن تبلیغات گروه کانونی، آزمون تقسیم و پرسشنامه و نظر سنجی است.

گروه کانونی

در گروه های کانونی افرادی به صورت آنلاین یا حضوری تبلیغات شما را مشاهده می کنند. با مشاهده واکنش این افراد و شنیدن نظرات آنها می توانید سوالات خود را بر اساس واکنش و نظرات آنها مطرح کنید. بسیاری از افراد ممکن است خود را متخصص بدانند و نظرات مختلف و البته زیادی درمورد تبلیغات شما مطرح کنند. نباید فراموش کرد نظراتی مهم هستند که از طرف مشتریان (احتمالی) شما باشند، آنهایی که خرید داشته اند و آنهایی که تا کنون خرید نداشته اند. منظور از مشتری بازار هدف شما است.

محیط و شرایط کلی برگزاری گروه کانونی می تواند در نتایج دریافتی شما تاثیر گذار باشد. این تاثیر گذاری ممکن است به جایی برسد که نتایج دریافتی شما از این جلسه با نتایج دریافتی در دنیای واقعی متفاوت باشد. در گروه کانونی افراد بدون عوامل مزاحم تبلیغات شما را مشاهده می کنند ولی در دنیای واقعی کمتر پیش می آید عامل مزاحمی وجود نداشته باشد. بنابراین باید درصدی بابت تمرکز کمتر افراد در دنیای واقعی برای بررسی تبلیغات خود در نظر بگیرید.

آزمون تقسیم

آزمون تقسیم نوعی روش آزمون کنترل شده برای آزمودن چند پیام یا خلاقیت است. در این روش چند پیام یا خلاقیت در اختیار یک گروه یکسان یا چند گروه مشابه قرار می گیرد. هدف از این آزمون حصول بیشترین درصد اقدام (خرید) در تبلیغات است. برنده این آزمون می تواند در تبلیغات به کار گرفته شود، با این تصور که بیشترین درصد موفقیت در فراخوانش مشتری به اقدام را خواهد داشت. نکته مهم در این آزمون، درمورد گروه است. اگر از دو یا چند گروه مختلف استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که این گروه ها باید تشابه کامل داشته باشند تا نتایج دقیقی حاصل شود.

این روش در ایمیل (email) مارکتینگ بیشترین کاربرد را دارد. بدین شکل که یک پیشنهاد با شماره تلفن، آدرس سایت و سایر مشخصات متفاوت در قالب دو یا چند مدل خلاقیت برای افراد ارسال می شود. یا به شکل دیگر یک قالب خلاقیت در دو پیشنهاد متفاوت ارسال می گردد و نتایج مورد بررسی قرار می گیرند.

پرسشنامه و نظرسنجی

خلاقیت خود را با افراد به اشتراک بگذارید و نظرات آنها را جویا شوید. نظرات آنها می تواند بسیار با ارزش باشد و شما می توانید با پیگیری نظرات آنها ساختار محکمی در برقراری ارتباط با مشتری خود ایجاد کنید. البته که ممکن است رقیب شما درقالب مشتری شما هم ظاهر شود یا با مشتریان شما در ارتباط باشد. ولی بازاریاب های پارتیزانی زیرک هستند و پیش از این تبلیغات را پیاده سازی کرده اند و از این نظرات صرفاً برای دستیابی به گزینه های اثربخش استفاده می کنند.

پیگیری و سنجش

به هر میزان در پیگیری خود دقیق تر باشید، اطلاعات بیشتری در اختیار خواهید داشت. استفاده از کدها و کوپن های مختلف در روزها، مکان ها و مناسبت های مختلف می تواند به شما کمک کند که چه روزی بهترین شرایط توزیع را در اختیار شما قرار می دهد، کدام کانال خروجی بهتری دارد و حتی کدام بخش از کانال می تواند تاثیر بیشتری داشته باشد. این اطلاعات همچنین می توانند در دستیابی به اطلاعات مشتریان شما نیز موثر باشند. به هر میزان بیشتر بدانید، در سرمایه گذاری خود اثربخش تر خواهید بود.

زمانی که درمورد تحلیل داده صحبت می کنیم، برخی شاخص های تبلیغاتی مرسوم یا به عبارت دیگر KPI های (Key Performance Indicator) مورد استفاده می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • بازگشت سرمایه ROI (Return on Investment): سود شما را با محاسبه فروش (درامد) منهای هزینه های بازاریابی و عملیاتی به دست می آورد.
  • بازگشت هزینه تبلیغات ROAS (Return on Ad Spend): سود تبلیغات شما را با محاسبه فروش (درامد) تقسیم بر هزینه های تبلیغات به دست می آورد.
  • تبدیل (Conversion): تعداد افرادی است که تبلیغ شما را مشاهده می کنند و اقدام مورد نظر را انجام می دهند. این مورد می تواند با تعداد کلیک، تماس تلفنی و …. اندازه گیری شود.
  • مشاهده (impressions): تعداد افرادی است که تبلیغات شما را دیده اند یا فرصت بازدید داشته اند.
  • درگیری (engagement): ترکیبی از ترافیک وب سایت، امتیاز دهی، نظرات و فعالیت های شبکه های اجتماعی است که می تواند تا حدودی مطلوبیت برند شما را میان مشتریان نشان دهد.
  • مدل سازی تخصیصی (Attribution Modeling): ابزار و تلاش های بازاریابی شما را پیگیری و تحلیل می کند و اعتبار را به آنهایی تخصیص می دهد که توانسته اند بر مشتری تاثیر گذار باشند؛ مشتری خرید خود را انجام داده است.
  • ارزش طول عمر LTV (Life Time Value): ارزش مشتری را در زمان همراهی با کسب و کار شما محاسبه می کند. این ارزش بر اساس درامد و هزینه های همراه با آن برای هر مشتری در کسب و کار شما محاسبه می شود.

مواردی که گفته شد تنها بخشی از شاخص ها بودند. این شاخص ها ممکن است در هر کسب و کار متفاوت باشند. ممکن است بسیار بیشتر از موارد گفته شده باشند یا حتی ممکن است تمام موارد گفته شده را هم پوشش ندهند. بنابراین با توجه به نوع تبلیغات و خلاقیتی که در آن به کار گرفته اید و نوع کسب و کار (صنعت، محصول/خدمت، بخش بندی مشتریان) خود باید شاخص ها را تعیین نموده و هر یک را تحلیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *