مدیریت بازاریابی

تسخیر بازار با مثلث فروش

 فروش در بسیاری از کسب وکارها یکی از مشکلات اصلی است. تا جایی که احتمالا بسیاری از منابع کسب وکار را به خود اختصاص می دهد. این میزان بزرگی می تواند طبیعی باشد چرا که بدون جریان درآمدی یا به عبارت دیگر بدون فروش نمی توان در دنیای رقابتی امروز زنده ماند. زمانی که در این کسب وکارها بررسی انجام می شود، متوجه می شویم که محصول یا خدمت، بازار مناسبی دارد. اما چه اتفاقی افتاده که با وجود بازار مناسب، کسب وکار نمی تواند محصول یا خدمت خود را به فروش برساند؟

بزرگ ترین مساله ای که در کسب وکارهای امروزی وجود دارد این است که مشکلات خود را در لحظه می بینند و تمام تلاششان بر آن است که مشکل کنونی را برطرف کنند تا در آینده وضعیت بهتر شود. وقتی با این دید مشکلات را تحلیل کنید، در واقع فقط از مسکن استفاده شده و درمانی صورت نگرفته است. یعنی امکان دارد مشکل حل شود، تا مدتی هم وضعیت خوب باشد ولی احتمال شکل گیری دوباره مشکل مشابه وجود خواهد داشت، حتی ممکن است به شکل شدیدتری خود را نشان دهد، چرا که درمانی صورت نگرفته و ریشه مشکل همچنان در کسب وکار وجود دارد. بر همین اساس در زمان بروز چنین مسائلی با در نظر گرفتن زمان (مهم ترین عامل) باید به گذشته نگاهی بیندازیم و به دنبال ریشه مشکلات باشیم.

به مساله فروش در کسب وکار بازگردیم. ما درحال تولید محصول یا ارائه خدمتی هستیم که فروش پیش بینی شده را محقق نکرده است و به دنبال پاسخ این پرسش هستیم که چرا فروش ما بر اساس پیش بینی های انجام گرفته محقق نشد؟

 

برای پاسخ به این سوال باید مثلث فروش را برای هر محصول یا خدمت بررسی کنیم. هر ضلع این مثلث بیانگر یکی از عوامل فروش است. ضلع اول از ما سوال می پرسد که «محصول یا خدمت ما چه نیازی را از مشتری برطرف می کند؟»  واژه Marketing در فرهنگ لغت کمبریج این گونه توصیف شده: «فعالیتی از کسب وکار که به دنبال خواسته های مشتریان است.» پس ما پیش از تولید محصول یا ارائه خدمت باید به دنبال مواردی باشیم که مشتریان در جست وجوی آنها هستند. در این صورت می توانیم به سوال ضلع اول پاسخ دهیم. یعنی مشتری برای رفع نیاز مشخصی به دنبال محصول یا خدمت مشخصی است و ما برای رفع این نیاز محصول یا خدمت خود را ارائه می دهیم. در واقع این ضلع از مثلث به محصول، یکی از چهار P بازاریابی (Product)، اشاره دارد.

ضلع دوم مثلث از کسب وکار سوال می پرسد که «انگیزه مشتری از خرید محصول ما چیست؟»  مشتری به محصول ما نیاز دارد ولی رقبای ما هم در بازار حضور دارند؛ محصولات داخلی و وارداتی، یعنی رقبای داخلی و خارجی. بنابراین سوال تکمیلی این ضلع مثلث این است که چرا مشتری محصول مورد نیاز خود را از ما خریداری کند؟ مشتری به دنبال انگیزه ای برای خرید محصول ما است. این انگیزه خرید ممکن است به روش های مختلفی در دید مشتری قرار بگیرد؛ بازاریابی مستقیم، بازاریابی معکوس، بازاریابی پارتیزانی و روش های بسیار دیگری که روز به روز در دنیای کسب وکار درحال گسترش هستند. بر اساس فعالیت های بازاریابی می توانیم انگیزه خرید را در مشتری ایجاد یا انگیزه پنهان او را فعال کنیم. این ضلع از مثلث به دو مورد ترویج و توزیع، دو مورد از چهار P بازاریابی (Promotion, Place)، اشاره دارد. و اما ضلع آخر و شاید بتوان گفت مهم ترین ضلع مثلث از کسب وکار ما سوال می پرسد که «آیا مشتری قدرت خرید محصول ما را دارد؟» محصول یا خدمت ما ممکن است نیازی از مشتری را برطرف کند، حتی انگیزه خرید خوبی نسبت به رقبا در اختیار مشتری قرار بدهد ولی آیا مشتری توان خرید این محصول را دارد؟ یا حتی اگر توان خرید این محصول را دارد حاضر است مبلغ مورد نظر ما را در مقابل دریافت این محصول بپردازد؟ کسب وکار باید فاصله ارزش اقتصادی واقعی محصول و آنچه مشتری از محصول درک کرده (ارزش درک شده مشتری) را به کمترین حد ممکن برساند. بنابراین اگر مشتری از ماهیت، ویژگی ها و ارزش اقتصادی واقعی محصول آگاه باشد، با رضایت کامل هزینه دریافت محصول را پرداخت می کند. ویژگی های محصول می تواند به کاربردها، اندازه ها، رنگ ها یا هر ویژگی دیگر اشاره داشته باشد. حتی ممکن است ترکیبی از موارد پیشبرد در کنار قیمت باشد به عنوان مثال خدمات پس از فروش ارزنده. این ضلع از مثلث به قیمت، آخرین مورد از چهار P بازاریابی (Price)، اشاره دارد.

در تمام موارد گفته شده، و البته هر مورد دیگری در دنیای کسب وکار، تحقیقات بازار مهم ترین نقش را ایفا می کند. هر فعالیتی در کسب وکار بدون اطلاعات کافی از بازار نتیجه رضایت بخشی نخواهد داشت. حتی اگر به نتیجه مورد نظر هم برسد، کوتاه مدت خواهد بود. زمانی که کسب وکار بازار، مشتری هدف و جای گیری محصول یا خدمت خود را به خوبی بررسی نکرده باشد، احتمال شکست زیاد خواهد بود، تا جایی که ممکن است منجر به بازسازی های هزینه بر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *