بازاریابی پارتیزانی

تبلیغات بیلبوردی

تبلیغات بیلبوردی که با عنوان OOH (Out of Home) نیز از آن یاد می شود، فرصت خیلی خوبی برای خلاقیت شما در بازاریابی پارتیزانی (Guerrilla Marketing) فراهم می آورد. بیلبوردها را می توان شکل شلوغی از تبلیغات در نظر گرفت. با اینحال بسیاری از کسب و کارها از این کانال بازاریابی به درستی استفاده نمی کنند. به همین دلیل، زمانی که شما خلاقیت پارتیزانی را در این کانال به کار بگیرید، می توانید به راحتی دیده شوید.

البته فراموش نکنید همانطور که گفته شد بیلبورد شکل شلوغی از تبلیغات است (بدین معنا که توجه مخاطبین زیادی را جلب می کند)، بر همین اساس باید پیش از استفاده از این کانال بازاریابی تحقیقات بازار مناسبی انجام گیرد. این تحقیقات بازار هم برای شروع و هم برای پیشبرد فرآیند بسیار موثر است. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

بازاریابی پارتیزانی در اولویت اول تلاش خود را در تبلیغاتی قرار می دهد که به آنها فرصت ایجاد ارتباط بر اساس پیامی متقاعد کننده فراهم کند تا مشتری به حرکت فراخوانده شود. اگر نمی توانید با استفاده از بیلیورد پیام متقاعد کننده ای را به وضوح و با شفافیت به مشتریان خود منتقل کنید، پس بیلیورد نمی تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

با تصور اینکه تبلیغات بیلبوردی را برای کسب و کار خود مناسب می دانید و قصد دارید با استفاده از خلاقیت پارتیزانی از این کانال استفاده نمایید، باید پیش از اقدام برخی ملاحظات را در نظر بگیرید. یکی از این ملاحظات زمان دیده شدن بیلبورد شما است. بیلبوردهای کنار خیابان زمان کمی را به خود اختصاص می دهند، چراکه عوامل بسیاری وجود دارند که توجه راننده را جلب می کنند (ترافیک، سرنشینان، موسیقی، مسیر یاب و …). محیط های بسیار شلوغ هم به همین شکل هستند، زیرا برندها و تبلیغات بسیاری برای جلب توجه مردم حاضر در آن منطقه در حال رقابت هستند.

اولین نقطه برای شروع فرآیند تبلیغات بیلبوردی انتخاب مکان قرار گیری آن است. مکان قرار گیری بر پیامی که شما قصد دارید انتقال بدهید تاثیر گذار است. برای انتخاب مکان بیلبورد موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • تبلیغات شما در کدام سمت از خیابان قرار می گیرند؟! به عنوان مثال آیا مخاطبان شما بیشتر تمایل دارند در مسیر بازگشت به خانه به تبلیغات شما پاسخ بدهند یا در مسیر محل کار؟! یا آیا بیلبورد در سمت راست خیابان قرار دارد و فروشگاه شما در سمت چپ خیابان؟!
 • آیا مشتری در هر نوع خودرویی می تواند به راحتی بیلبورد شما را ببیند؟!
 • زمان دیده شدن تا گذر از بورد چه میزان است؟! اگر مشتری بتواند از فاصله دورتر بیلبورد شما را مشاهده نماید پس زمان دیده شدن تا گذر از بیلبورد شما برای مشتری بیشتر خواهد بود. البته که این موضوع نیازمند پیامی بزرگ و قابل مشاهده است.
 • بورد دیجیتالی است یا پرینتی؟!
 • آیا بورد در شب هم قابل مشاهده است؟! ممکن است محدودیت هایی برای بوردهای دیجیتالی در شب وجود داشته باشد. از طرف دیگر ممکن است برخی بوردهای پرینتی در شب قابل مشاهده نباشند.
 • آیا بورد در معرض عواملی قرار دارد که باعث حواس پرتی یا مانع از دیده شدن آن شود؟! مواردی مانند تابش نور خورشید در برخی ساعات یا موارد دیگر.

پس از اینکه مکان قرار گیری تبلیغات خود را مشخص نمودید، اکنون زمان آن رسیده تا خلاقیت پارتیزانی را در پیام خود به کار بگیرید. چند ترفند برای این موضوع عبارتند از:

 • یک بیلبورد نباید شامل بیش از هشت کلمه باشد (کمتر قطعاً بهتر است)
 • هر تصویری باید بتواند این هشت کلمه را منعکس کند
 • بیلبوردها فرصتی برای تداوم و ثبات در بازاریابی شما هستند که اثربخشی سایر موارد بازاریابی شما را افزایش می دهند. عدم ثبات و تداوم رقیب بازاریابی شما است.
 • بیلبوردها ابزار خوبی برای هدایت مشتری به فروشگاه شما هستند. پیام (متقاعد کننده) شما می تواند مشتری را قانع کند که مسیر کوتاهی را از مسیر اصلی خود جدا شود تا از فروشگاه شما بازدیدی داشته باشد. در هر صورت مسیری که شما برای مشتری مشخص می نمایید باید کوتاه، مختصر و مفید باشد مانند فلش ها یا کلماتی مانند به راست بپیچید یا از نام یک مرکز خرید معروف استفاده نمایید.
 • یک راه دسترسی آسان مانند آدرس سایت خود را برای مشتری ارائه نمایید. اگر آدرس سایت شما با نام کسب و کار شما تفاوتی ندارد می توانید از اندازه نوشتار کوچکتر استفاده کنید ولی اگر تفاوت دارد نوشتار بزرگتر نیاز است.

به منظور اینکه خلاقیت پارتیزانی شما از تمام بورد برای ارتباط با مخاطب استفاده نماید باید در مواردی ضروری آزموده شود:

 • بیلبورد دیجیتال یا پرینتی در ظاهر خلاقیت شما در نگاه مشتری تاثیر گذار هستند. خلاقیت خود را با توجه به آنچه در ذهن دارید طراحی کنید.
 • فونت نگارشی و اندازه مناسب در پس زمینه ای متضاد می تواند پیام شما را برای خوانش مخاطب ساده سازی نماید.
 • پیام شفاف شما باید در مدت یک ثانیه یا کمتر با استفاده از کلمات ساده همراه با انتقال نام کسب و کار شما با مخاطب ارتباط برقرار نماید.
 • تصویر مورد استفاده (مسطح یا سه بعدی) باید به شکلی باشد که توجه مخاطب را به خود جلب نماید اما نباید با پیام و نام کسب و کار شما در تضاد باشد.
 • عوامل محیطی مانند نور خورشید، سرما، گرما، باران و سایر موارد باید برای خلاقیت پارتیزانی که در طراحی استفاده می کنید آزموده شوند. حتی می توانید از این موارد در خلاقیت خود و انتقال پیام به مخاطب استفاده نمایید.

تمام موارد گفته شده را پس از طراحی باید در نرم افزارهای شبیه سازی مورد بررسی قرار داد. آنچه در صفحه کامپیوتر طراح می بیند می تواند با آنچه در بیلبورد مشاهده می شود متفاوت باشد. می توانید در نرم افزارهای شبیه سازی در فواصل و زمان های مختلف روز طراحی خود را بیازمایید. در هرصورت مهم ترین قسمت هر بیلبورد پیامی است که از این روش به مخاطب منتقل می شود. این پیام است که می تواند جایی برای برند شما در ذهن و قلب مخاطب ایجاد نماید. بنابراین صرف منابع (زمان، انرژی، مادی و …) کاملاً می تواند در کسب و کار شما تاثیر خود را نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *