بازاریابی پارتیزانی

بازاریابی با نگاه پارتیزانی

به عنوان یک کارآفرین یا کسب و کار کوچک و متوسط شما به بازاریابی پارتیزانی (Guerrilla Marketing) بیشتر از همیشه نیاز دارید چرا که رقابت هوشمندانه تر، پیچیده تر و حتی تهاجمی تر از قبل شده است ولی هیچ کدام از این موارد مشکلی برای بازاریابی پارتیزانی نیست. بازاریابی پارتیزانی یک محصول یا خدمت با کیفیت را دریافت می کند و آن را از رقابت جدا می سازد. بازاریابی پارتیزانی درواقع بازاریابی هوشمندی است که از یک استراتژی و برنامه استفاده می کند. این استراتژی و برنامه همراه با جعبه ابزاری است که هزینه کم، غیرمتعارف بودن و تاکتیک های خلاقانه ابزار آن هستند. این ابزار در دسترس کسب و کارها قرار دارند تا از میان آنها انتخاب کنند و محصول یا خدمت خود را ترویج دهند. بازاریابی پارتیزانی حقیقت را به روشی شگفت انگیز بیان می کند. به عبارت دیگر این نگاه بازاریابی زمان، انرژی، تخیل و اطلاعات را به سود تبدیل می کند.

بازاریابی پارتیزانی (Guerrilla Marketing) به کسب و کارهای کوچک و متوسط (SMB: Small and Medium sized businesses) فرصتی می دهد تا بزرگ فکر کنند و بزرگ رشد کنند. زمانی که به قدرت SMB و آنچه بازاریابی پارتیزانی می تواند انجام دهد پی ببرید، نه تنها سطح بازی با رقبای شما را بالاتر می برد بلکه بازی را به نفع شما به حرکت وا می دارد. اگر رقیب شما یک کسب و کار بزرگ است، شاید به این نتیجه برسید که برخی تاکتیک های بازاریابی پارتیزانی را پیاده سازی می کند ولی مزیت کسب و کار کوچک یا متوسط را در اختیار ندارد. به عنوان کسب و کار کوچک یا متوسط شما چابک تر، درگیرتر و متمرکزتر هستید. تفاوتی ندارد که چه نوع کسب و کاری دارید، مهم این است که با این فرصت ارزشمند خود چه کاری انجام خواهید داد؟! آیا فراتر از بزرگترین انتظارات خود موفق می شوید؟! یا درگیر شک و تردید خواهید شد؟! بازاریابی پارتیزانی با این هدف به وجود آمد تا جعبه ابزاری از تاکتیک ها، ابزار و ترفندهایی در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید فراتر از انتظارات خود پیش بروید.

برای پیاده سازی بازاریابی پارتیزانی باید خود و کسب و کارتان را وارد چالشی کنید که بازاریابی هوشمند را پیاده سازی نماید. می توانید همچنان به روش بازاریابی فعلی خود پایبند باشید. می توانید به روش ها و صحبت های دیگران روی آورید. یا اینکه می توانید خود را وارد چالشی کنید که با بازاریابی پارتیزانی آشنا شوید و آن را در جهت مزیت کامل خود به کار بگیرید. بسیاری از صاحبان کسب و کار تصور می کنند که بازاریابی مانند کلید روشن و خاموش لامپ است که شما می توانید آن را خاموش و روشن کنید. بر همین اساس، فعالیت های بازاریابی خود را به شکلی به اجرا در می آورند که گویی آن را خاموش و روشن می کنند. با درک و پیاده سازی بازاریابی پارتیزانی صاحبان کسب و کار متوجه می شوند که کلید لامپ همیشه روشن است و البته که لامپ ها بسیار درخشان هستند. شما به عنوان یک کسب و کار کوچک یا متوسط به راحتی می توانید بازاریابی عالی داشته باشید همانطور که می توانید به همین سادگی بازاریابی ضعیف داشته باشید.

بسیاری از صاحبان کسب و کار مستقیماً وارد تاکتیک ها می شوند و از زیرساخت بازاریابی به سادگی عبور می کنند. چرا؟! چون تصور می کنند این قسمت جذابیتی ندارد. درصورتیکه بازاریاب های پارتیزانی می دانند که موفقیت آنها از زیرساخت قدرتمند بازاریابی حاصل می شود. بازاریابی پارتیزانی چند تاکتیک ساده نیست که برای مشتریان اعمال شود. یک روش 360 درجه برای تمام جنبه های کسب و کار شما است. بازاریابی پارتیزانی (Guerrilla Marketing) کسب و کار را بر موارد زیر متمرکز می سازد:

 • مشتریان چه کسانی هستند، مشکلاتی که می خواهند حل کنند چیست، از چه روشی قصد دارند این مشکلات را حل کنند
 • شفافیت در اینکه به مشتریان بگویند چه کاری می توانند برای آنها انجام دهند
 • چرا مشتریان خرید بیشتر انجام می دهند، چرا دوستان، خانواده و همکاران را معرفی می کنند
 • نظرات مشتریان، همکاران، فروشندگان و به طور کلی جامعه که می تواند به رضایت، موفقیت و سود بلند مدت منجر شود
 • چه چیزی کسب و کار را خاص و شگفت انگیز می سازد و چگونه می توان اطمینان حاصل کرد که تمام افراد از آن خبر دارند
 • چرا از رقبا بهتر هستند و اطمینان از اینکه تمام افراد از مزیت آنها مطلع باشند
 • قدرت تداوم و تکرار

کسب و کارهایی که بازاریابی پارتیزانی را پیاده سازی می کنند مزیت فوق العاده ای نسبت به کسب و کارهایی دارند که این کار را نمی کنند، چرا که تقلید بازاریابی پارتیزانی به شکل عجیبی دشوار است. بازاریابی پارتیزانی درمورد قرارگیری تمام جزییات درست است تا هر زمان که تاکتیک های آن را برای جلب توجه پیاده سازی می نمایید، به درستی عمل کند. بازاریابی پارتیزانی موفق یعنی مشتریان با کسب و کاری تعامل دارند که:

 • به سادگی به صورت آنلاین یافت می شود و وب سایت دنباله داری دارند
 • دسترسی به آنها آسان است (به روشی که مشتری بخواهد به آنها دسترسی داشته باشد)
 • مشکل را با شفافیت توضیح می دهند و راهکاری متقاعد کننده ارائه می نمایند
 • خاص هستند و چند مزیت رقابتی دارند

اغلب تنها عاملی که موفقیت یا شکست یک کسب و کار را تعیین می نماید، روشی است که آنها محصولات یا خدمات خود را بازاریابی می کنند. بازاریابی پارتیزانی (Guerrilla Marketing) نگاهی تازه در دنیای بازاریابی است که مشتری با برند تعامل بیشتری برقرار نماید و ارتباط میان مشتری و برند بیشتر و بهتر برقرار شود.

برگرفته از کتاب Guerrilla Marketing)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *